top of page

FIZJOTERAPIA DLA KOBIET

TERAPIA DNA MIEDNICY:

Fizjoterapia uroginekologiczna jest leczeniem zachowawczym, czyli bezoperacyjnym, problemów dna miednicy. Terapia opiera się na zbalansowaniu nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych, które bardzo często są przyczyną przewlekłego bólu i innych dolegliwości w okolicy miednicy mniejszej. Leczenie zachowawcze często przynosi poprawę, dlatego że oprócz pracy z ciałem i ćwiczeń możliwe jest zastosowanie specjalnych wkładek dopochwowych tzw. pessarów oraz modyfikacja stylu życia i odżywiania.

Problem terapii dna miednicy tkwi w tym, że jest z gatunku „tych wstydliwych” przez co wiele kobiet nie chce o nim mówić i myśleć, sądząc często, że samo minie. Niestety ilość dolegliwości i ich skutki zmusza aby o dostępności takiej terapii mówić wprost.

Praca z dnem miednicy jest specyficzną terapią opierającą się na szacunku do ciała pacjenta.

Terapia dna miednicy polega na:

1. Wizycie diagnostycznej (wywiad, badanie fizykalne, badania dodatkowe jeśli są niezbędne).

2. Terapii mięśniowo- powięziowej (zbalansowanie napięcia mięśniowego).

3. Nauce i kontroli prawidłowego napinania i rozluźniania dna miednicy oraz kontroli własnego ciała w różnych pozycjach (trening sensomotoryczny, poprawa świadomości własnego ciała)

​​

WSKAZANIAMI DO TERAPII SĄ:

WYSIŁKOWE NIETRZYMANIE MOCZU czyli niekontrolowana utrata moczu w czasie kichania, kaszlu lub wysiłku fizycznego związanego z napinaniem mięśni brzucha.

NAGLĄCE PARCIE NA PĘCHERZ czyli powtarzające się skurcze pęcherza moczowego, które powodują, że niekiedy nawet kilkakrotnie w ciągu godziny trzeba odwiedzić toaletę. CZĘSTOMOCZ pojawia się wtedy kiedy prawidłowa dobowa częstość oddawania moczu przewyższa 7 mikcji w dzień i 1 mikcję w nocy, a objętość oddawanego moczu od zwiększa się z ok. 2 l do ok. 2,8 l w ciągu 24 godzin.

OBNIŻENIE NARZĄDÓW RODNYCH czyli np. pęcherza moczowego i przedniej ściany pochwy, tylko tylnej ściany pochwy i odbytnicy lub tylko macicy, która może wysuwać się z przedsionka pochwy. Obniżeniu narządów może lecz nie musi towarzyszyć gubienie moczu. WULWODYNIA czyli przewlekły ostry, palący, piekący, czasem przeszywający ból lub dyskomfort okolic intymnych, który utrzymuje się powyżej trzech miesięcy i nie ma określonej przyczyny (neurologicznej, zapalnej, urazowej, alergicznej). BOLESNE MIESIĄCZKI

COCCYCODYNIA czyli zespół bólowy kości guzicznej. Charakteryzuje się silnym, przewlekłym bólem zlokalizowanym w rejonie odbytu, krocza, spojenia łonowego, z możliwym promieniowaniem do pośladków, nóg, kości krzyżowej czy kręgosłupa. Objawy nasilają się najczęściej podczas długotrwałego siedzenia, zwłaszcza przy pochylaniu się do tyłu, a także w trakcie wstawania z pozycji siedzącej, chodzenia, siadania.

STAN PRZED I PO OPERACJI GINEKOLOGICZNEJ

TERAPIA DLA KOBIET W CIĄŻY I PO PORODZIE:

Ciąża i poród na długi czas zmieniają cały układ mięśniowo- powięziowy kobiety. Zmiany hormonalne wpływające na zmniejszenie napięcia więzadeł i utrzymujące się jakiś czas po porodzie skutkują istotnymi zmianami w układzie stawowym, ale też mięśniowym szczególnie kończyn dolnych czy klatki piersiowej. Organizm kobiety przechodzi więc wiele przemian, co ma wpływ na postawę i codzienne funkcjonowanie, a zadaniem fizjoterapeuty w tym przypadku jest kierowanie procesami kompensacyjnymi tak, by przebiegały bez zakłóceń.

Kierowanie to polega między innymi na kontrolowaniu procesu powrotu tkanek do stanu sprzed ciąży. Zbyt wcześnie rozpoczęta gimnastyka regeneracyjna (np. schematycznie prowadzony trening mięśni brzucha) może prowadzić do pogłębienia poporodowych dysfunkcji. Dlatego między innymi ćwiczenia wzmacniające powinno zalecać się wtedy, gdy napięcie mięśniowe w obrębie miednicy, jamy brzusznej i klatki piersiowej zostanie zbalansowane (ok. 3 miesiąc po porodzie). Istotną kwestię stanowi również umiejętność łączenia treningu mięśni lokalnych z dominującymi grupami mięśniowymi, czego efektem będzie globalny efekt terapeutyczny (m.in. prawidłowa postawa ciała).

Dolegliwości, które mogą pojawić się w okresie połogu:

 1. Ból kręgosłupa, krocza, spojenia łonowego (uszkodzenie nerwów i mięśni)

 2. Nietrzymanie moczu i obniżenie narządów rodnych (obniżone napięcie mięśniowe, rozstęp mięśni prostych brzucha)

 3. Ból w obrębie blizn (cc, epizjotomia)

 4. Ból piersi/ zablokowanie kanałów mlekowych

 5. Hemoroidy

 6. Zaparcia

 7. Ból podczas współżycia/ zaburzenia funkcji seksualnych

W CIĄŻY:

 • profilaktyka i terapia wysiłkowego nietrzymania moczu oraz obniżenia narządu rodnego;

 • łagodzenie dolegliwości okresu ciąży (terapia obrzęków, bólu kręgosłupa, kończyn);

 • ogólne usprawnianie w przebiegu ciąży mające na celu przygotowanie do porodu, jak również w okresie połogu, aby szybciej powrócić do dawnej formy;

 • masaż dla kobiet w ciąży dający rozluźnienie, relaks i zmniejszenie dolegliwości bólowych;

 • terapia rozstępu mięśni prostych brzucha uzupełniona oklejaniem plastrami kinesiotape;

 • kinesiotaping ciążowy wspomagający pracę mięśni brzucha, skóry, stymulujący mikrokrążenie, oraz stabilizujący odcinek lędźwiowy kręgosłupa;

Fizjoterapię dla kobiet w ciąży prowadzę od 16 tygodnia ciąży lub wcześniej, jeśli tak zdecyduje lekarz prowadzący. Na pierwszą wizytę należy przynieść pisemne zaświadczenie od lekarza ginekologa-położnika o braku przeciwskazań do fizjoterapii.

PO PORODZIE:

 • fizjoterapia wysiłkowego nietrzymania moczu, gazów, stolca;

 • terapia obniżenia narządu rodnego;

 • terapia blizn po cięciu cesarskim, episiotomii lub pęknięciu krocza;

 • terapia bólu podczas współżycia, będącego wynikiem występowania punktów bolesnych lub blizn (np. po episiotomii czy pęknięciu krocza podczas porodu);

 • terapia rozstępu mięśni prostych brzucha uzupełniona oklejaniem plastrami kinesiotape;

 • fizjoterapia połogowa pozwalająca na szybszy powrót do sprawności sprzed ciąży;

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square
bottom of page